Napokon javno dostupan LIDAR snimak RH!

Državna geodetska uprava distribuira podatke LIDAR snimanja teritorija Hrvatske!

G.F.

5/10/20242 min čitanje

Državna geodetska uprava je kroz projekt Multisenzorsko zračno snimanje Republike Hrvatske u protekle tri godine provela zračno LIDAR snimanje cijelog teritorija RH. Iako je samo snimanje zaključeno već prije nekog vremena, iz projektnih materijala i javne komunikacije DGU je ostalo nejasno dali će snimak biti učinjen dostupnim javnosti te uz kakvu naknadu. S obzirom na izrazitu važnost ovih prostornih podataka za niz struka koje se na različite načine bave krajobrazom, ovo je pitanje mučilo mnoge te su se već počele okupljati i neformalne inicijative koje bi prema DGU uputile upite po ovom pitanju.

Popratno na našu malu "istragu" ovog pitanja veliko nam je zadovoljstvo konstatirati da je snimak proteklih mjeseci postao dostupan javnosti i to potpuno besplatno! To je, istini za volju, zasad napravljeno na prilično opskuran način.

Evo sažetih uputa kako do LIDAR snimaka područja koje vas zanima:

  • Na https://dgu.gov.hr/proizvodi-i-usluge/podnesite-zahtjev-91/91 u moru zahtijeva nađite obrazac zahtijeva za "Ponovnu upotrebu lidar podataka". Da vam skratim, to vam je ovaj.

  • Za popunjavanje zahtijeva biti će vam potrebna shema podijele teritorija RH na listove različitih mjerila. DGU je taj podatak dobrano zakopao unutar opskurno implementiranog ATOM servisa. Poštediti ću vas potrage, evo linka na shemu u SHP formatu. Zanimaju vas listovi za DOF2 mjerila 1:2000.

  • Otvorite shemu u svom omiljenom GIS programu i odaberite popis listova prema području koje vas zanima. Ukoliko se radi o par listova možte ih imenovati u obrascu. Ukoliko se radi o većem području možete popis željenih listova priložiti obrascu u SHP formatu.

  • Zahtijev i priloge pošaljite na izdavanje.podataka@dgu.hr pa će vam tamo, ovisno o količini podataka, reći što vam je činiti - dali će vam podatke dostaviti kao poveznicu sa download, ili će te morati doći u urede DGU-a u Gruškoj ulici u Zagrebu. Za potonji svenarij preporučam kupnju brzog vanjskog hard-diska kako bi snimanje prošlo brže.

Iz našeg parcijalnog uvida, snimanje je obavljeno rezolucijom znatno većom od one specificirane u informacijama o projektu te su podatci upotrebljivi za niz detaljnih stručnih analiza i istraživanja. O važnosti i upotrebi slobodno dostupnih LIDAR podataka više ćemo reći u nekom narednom postu, pisanom u tonu pristupačnijem za početnike!

Komentari dobrodošli...